SQL server i Busines Inteligence

Chciałem kontynuować temat C# jednak jako że odchodzi on na drugi plan a na zajęciach będę miał głównie zabawy z SQL Serverem wspomne conieco o tym co robiliśmy.  Jako że szkolne projekty wiązały się z C# i SQLem napewno pamiętacie – jeżeli slędzicie zupełnie przypadkiem poprzednie tematy – o problemach jakie był przy zainstalowaniu sql servera. Niby wszystko ok a tu kolejne zajęcia i nowe problemy.

Jako że SQL Server 2008 R2 Express nie ma w standardzie narzędzi BI (business inteligence – czy jakoś tak) trzeba pokombinować z doinstalowaniem czegoś takiego (doinstalowanie hehe, narazie czysta teoria, zobaczycie dalej). Nie powiem wam do czego to dokładnie służy bo nie zdążyłem jeszcze do końca tego uruchomic.

Sprawa wygląda tak:

  • Sql Server Express 2008 R2 w standardowej wersji jest bardzo okrojony – ok, wiem, rozumiem, zupełnie świadomie wybrałem go ja i połowa mojej grupy.
  • Dodatek BI jest tak naprawdę (czy tak jakby) częścią pakietu Visual Studio? (ale instaluje się go do sql servera)
  • Okazało się że istnieje wersja Sql Server Express która w instalce ma już wspomniany dodatek, obawy że będzie ciężko zainstalować szybko zniknęły, kilka minut i gotowe.

W pełni zadowolony z siebie że podołałem kolejnym płapkom jakie firma M napewno przygotowała w swoich produktach, przebrnąłem przez doinstalowanie do istniejącego servera dodatku Busines inteligence – to prawie jak inteligentny dom – no i zabrałem się za pierwsze uruchomienie….

A jednak, nie poszło tak dobrze jak wydawać się mogło… Uruchomił się poprawnie. Próba utworzenia nowego projektu wywaliła mały error… któy definitywnie pogrzebał sprawę dodatku, mianowicie mówi on że dodatek BI działą jedynie z pełnymi wersjami sql servera tj. nie z expresem a z enterprise develop i cośtam cośtam.

Nie chce nawet myśleć że będę walczył kilka dni z zainstalowaniem i pełną konfiguracją nowego sql servera. Niech ktoś mądry powie mi jedynie dlaczego tworzy się instalki Sql Server Express 2008 R2 z dodatkiem Busines Inteligence (która waży 700mb – czyli mieć wszystko powinna) a zainstalowanie tej wersji sqla i dodatku jest o kant dupy! 

No dobra może problem wyolbżymiam, generalnie jęczy o jakieś usługi (services) jeśli dobrze rozumiem i wskazuje jedynie że nie jest zainstalowany na typowej bazie… ojtam ojtam pewnie to kwestia ‘konfiguracji’ pogrzebie i zobacze co da się zrobić, wniosków, przemyśleń i ewentualnego rozwiązania możecie szukać już niebawem….

 Tak naprawdę miałem pisać o backupie z bazy sql, o małym sprytnym programie bcp.exe (który defakto nie jest zbyt bezpieczny można nieźle nabroić mając do niego dostęp) o poleceniu BULK… ale to przy okazji gdy ogarnę magiczny dodatek do sqla firmy M.