zdrowie fdsc vccs

Menopauza i jej objawy – jak zaradzić?

Menopauza według terminologii medycznej to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, czyli taka, po której przez 12 miesięcy nie pojawia już się krwawienie.

Menopauza to naturalny proces biologiczny występujący u każdej kobiety. Najczęściej następuje około 50. roku życia, jednak może pojawić się także znacznie wcześniej lub później. Ustanie miesiączki przed 55 rokiem życia określane jest mianem wczesnej menopauzy. Okres kilku lat przed oraz po ostatniej miesiączce to klimakterium. W tym czasie następuje wygasanie pracy jajników i dochodzi do niedoboru estrogenów oraz progesteronu. Wiele kobiet odczuwa pewne charakterystyczne dla tego okresu objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, bóle głowy, bezsenność, depresja, trudności w koncentracji, stany lękowe, niepokój, uczucie rozbicia, bóle mięśni, zawroty głowy, suchość pochwy oraz spadek libido.

Czy masz menopauzę?

W aptekach pojawiły się specjalne testy, dzięki którym każda kobieta w prosty i szybki sposób może sprawdzić poziom hormonów w swoim organizmie. Test przypomina swoim wyglądem i działaniem zwykły test ciążowy. Jego końcówkę należy włożyć pod strumień moczu i po kilku minutach można już odczytać wynik. Po upływie siedmiu dni badanie wykonuje się ponownie i porównuje wyniki. Test pokazuje stężenie we krwi hormonu FSH. Około 5 lat przed klimakterium poziom tego właśnie hormonu zaczyna znacznie wzrastać. Tego rodzaju test jest nie tylko prosty w użyciu, ale także o wiele tańszy niż specjalistyczne badania laboratoryjne.

HTZ i naturalne preparaty

Wiele kobiet w okresie klimakterium stosuje hormonalną terapię zastępczą, która łagodzi objawy menopauzy oraz zmniejsza ryzyko osteoporozy. Oprócz tego istnieją również liczne naturalne preparaty pomagające zwalczyć uciążliwe dolegliwości. Głównym składnikiem tego rodzaju suplementów diety są zazwyczaj fitoestrogeny, czyli roślinne hormony pozyskiwane z soi. Na organizm korzystnie wpływa również napar z szałwii, melisy, czy też kozłka lekarskiego. Należy pamiętać o wapniu, który jest niezbędny dla zdrowia układu kostnego. Można przyjmować go w postaci suplementu.