cdsg d

Być kobietą – już dzisiaj zadbać o swoją formę

Pamiętam jak będąc młodą nastolatką, na lekcji biologii nauczycielka powiedziała, że pierwsza miesiączka uczyni z nas dziewczynek – kobiety! Brzmiało to bardzo poważnie i sprawiło, że nie mogłam się doczekać tego przełomowego momentu.

Jak sobie teraz o tym przypominam to uśmiech nie schodzi z mojej twarzy. A to dlatego, że kiedyś bycie kobietą to była dla mnie tylko fizyczność, dopiero teraz będąc żoną i matką, kobietą pracującą i godzącą życie zawodowe z rodzinnym, widzę jakie to wieloznaczne słowo i jaka ważna jest rola kobiety w społeczeństwie.

Chociaż nie jestem zatwardziałą feministką, podziwiam kobiety walczące o swoje, o godność i szacunek.

Przeczytałam ostatnio, że najlepszy okres dla kobiety zarówno pod względem dojrzałości fizycznej, świadomości swojego ciała, jak i dojrzałości psychicznej to wiek pomiędzy 30 – 50 rokiem życia. Zmartwił mnie natomiast fakt, że obecnie coraz to młodsze kobiety przechodzą menopauzę.

Zdarzają się już trzydziestolatki, aktywność fizyczna dojrzałej kobiety po zgłoszeniu się do lekarza z powodu zmęczenia, wypadania włosów czy zmian fizjologicznych narządów intymnych nie mogą uwierzyć w diagnozę jaką jest menopauza. A to przecież nie koniec świata, są sposoby, by przejść przez ten czas pogodnie, nie tracąc kobiecego wdzięku. W naszym kraju żyje ok. 8 milionów kobiet po menopauzie. Okres przekwitania jest nieunikniony i warto już dzisiaj zadbać o swoją formę, zdrowe ciało i umysł. Wystarczy porzucić złe nawyki w diecie, zadbać o aktywność fizyczną, długi sen, porzucić papierosy i alkohol a nasz organizm kiedyś nam za to podziękuje.